form_maker - en to fr translation catalogue (84 entries)

en: Choices
fr: Les choix

en: Reset
fr: remettre

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Street Address
fr: Adresse 1

en: Street Address Line 2
fr: Adresse 2

en: City
fr: Ville

en: State / Province / Region
fr: Province

en: Postal / Zip Code
fr: Code postal / Zip

en: Country
fr: Pays

en: Connection type
fr: Type de connexion

en: Date
fr: Rendez-vous amoureux

en: Title
fr: Titre

en: Address
fr: Adresse

en: Can not upload this type of file
fr: Impossible de télécharger ce type de fichier

en: Field is required
fr: Champ requis

en: The
fr: le

en:  value must be between
fr: La valeur doit être comprise entre

en: Value must be between
fr: La valeur doit être comprise entre

en: Are you sure you want to clear saved data?
fr: Voulez-vous vraiment effacer les données enregistrées?

en: Your score should be less than
fr: Votre note doit être inférieure à

en: You cannot select former dates. Choose a date starting from the current one.
fr: Vous ne pouvez pas sélectionner anciens dates. Choisissez une date à partir de l'actuel.

en: field is required.
fr: Champ est obligatoire

en: The
fr: la

en: value must be between
fr: valeur doit être comprise entre

en: Quantity
fr: Quantité

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: février

en: March
fr: mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: Décembre

en: Error, incorrect Security code.
fr: Erreur, le code de sécurité incorrect.

en: Your ip is blacklisted. Please contact the website administrator.
fr: Votre ip est blacklisté. S'il vous plaît contactez l'administrateur du site.

en: This is not a valid date format.
fr: Ce n'est pas un format de date valide.

en: Error, file cannot be moved.
fr: Erreur, le fichier ne peut pas être déplacé.

en: Nothing was submitted.
fr: Rien n'a été soumis.

en: Your form was successfully submitted.
fr: Votre formulaire a été soumis avec succès.

en: Error, email was not sent.
fr: Erreur, e-mail n'a pas été envoyé.

en: Your email address is already verified.
fr: Votre adresse e-mail est déjà vérifiée.

en: Your email verification has timed out.
fr: Votre courriel de vérification a expiré.

en: Your email has been successfully verified.
fr: Votre email a été vérifiée avec succès.

en: Verification link is invalid.
fr: Lien de vérification est invalide.

en: Password values don't match
fr: Les valeurs de mot de passe ne correspondent pas

en: The email addresses don't match
fr: Les adresses e-mail ne correspondent pas

en: This is not a valid email address.
fr: Ceci n'est pas une adresse e-mail valide

en: You have no permission to view submissions.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à consulter les soumissions.

en: From
fr: à partir de

en: To
fr: à

en: Canceled
fr: Annulé

en: Cleared
fr: Effacé

en: Cleared by payment review
fr: Effacé par l'examen de paiement

en: Completed
fr: Terminé

en: Denied
fr: Refusé

en: Failed
fr: Échoué

en: Held
fr: Tenu

en: In progress
fr: en cours

en: On hold
fr: En attente

en: Paid
fr: Payé

en: Partially refunded
fr: Partiellement remboursé

en: Pending verification
fr: En Attente de Vérification

en: Placed
fr: Mis

en: Processing
fr: En traitement

en: Refunded
fr: Remboursé

en: Refused
fr: Refusé

en: Removed
fr: Supprimé

en: Returned
fr: Revenu

en: Reversed
fr: Renversé

en: Temporary hold
fr: Retenue temporaire

en: Unclaimed
fr: Non réclamés

en: Show on Map
fr: Afficher sur la carte

en: Show Matrix
fr: Afficher la matrice

en: Please select the field!
fr: Veuillez sélectionner le champ!

en: Leave A Review?
fr: Laisser un commentaire?

en: We hope you've enjoyed using WordPress %s! Would you consider leaving us a review on WordPress.org?
fr: Nous espérons que vous avez apprécié l'utilisation de WordPress% s! Souhaitez-vous nous laisser un commentaire sur WordPress.org?

en: Sure! I'd love to!
fr: Sûr! J'adorerais!

en: I've already left a review
fr: J'ai déjà laissé un commentaire

en: Maybe Later
fr: Peut-être plus tard

en: Never show again
fr: Ne plus afficher
